Тиждень Толерантності 2023

 У рамках відзначення  Міжнародного дня Толерантності та з метою формування в учнів загальнолюдських моральних цінностей, задля пропаганди принципів терпимості та розвитку толерантних настанов усіх учасників освітнього процесу, з 13 листопада по 17 листопада 2023 року  в Шосткинській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №8  пройде «Тиждень Толерантності».

16 листопада

у всьому світі відзначається

Міжнародний день толерантності

 

Його запровадили у 1996 році за рішенням Генеральної Асамблеї ООН. Саме цього дня ЮНЕСКО ухвалило Декларацію принципів терпимості.

У Декларації йдеться про рівність усіх людей, незалежно від їхнього віросповідання, етнічної належності чи кольору шкіри. Ця Декларація розвиває принципи, які були сформульовані ще у 1948 році у Загальній декларації прав людини. Як заявлено в Декларації принципів терпимості, «терпимість – це те, що робить можливим досягнення миру та веде від культури війни до культури миру». Терпимість, йдеться у статті першій, означає повагу, прийняття та правильне розуміння багатого різноманіття культур нашого світу, наших форм самовираження і способів вияву людської індивідуальності. Їй сприяють знання, відкритість, спілкування та свобода думки, совісті та переконань. Толерантність — це властивість людини сильної чи слабкої? Це вияв пасивності чи активна громадська позиція? Терпимість – це гармонія у різноманітті. Це не тільки моральний обов’язок, але й політична та правова потреба. Пропагування терпимості має особливу важливість в сьогоднішню епоху стрімкого посилення глобалізації, мобільності та взаємозалежності. 

Різноманіття – це безцінна перевага, проте вона може виступати й джерелом напруги. Конфлікти на національному, етнічному, релігійному, конфесійному, політичному та інших підґрунтях стали ознакою сьогодення і в нашій країні. Але толерантність спроможна розряджати потенційні конфлікти. Водночас, Декларація чітко формулює положення про те, що у повсякденному житті толерантність – це не бездіяльність, а активна життєва позиція, суть якої полягає не стільки в тому, щоб терпіти чужий спосіб життя, поведінку, звичаї, почуття, думки, ідеї або вірування, але охоче визнавати та приймати поведінку, переконання і погляди інших людей, які відрізняються від своїх власних. Разом із тим, прояв толерантності який співзвучне принципу поваги до прав людини, не означає терпиме ставлення до соціальної несправедливості, злочинів та правопорушень, відмову від своїх поглядів або поступку перед чужими переконаннями.  Толерантність (терпимість) означає, що кожен вільний дотримуватися своїх переконань і визнавати таке ж право за іншими. 

Так, люди за своєю природою розрізняються за зовнішнім виглядом, соціальним станом, мовою, статтю, поведінкою і цінностями. Цей перелік критеріїв відмінності можна продовжувати без кінця. Заклик толерантності – твори добро! Кожен з нас повинен вірити і творити добро, зробити те, що інші вважають неможливим, подати гідний приклад оточуючим, зробити щось таке, що принесе користь.

 

 


Найменшим учасники освітнього процесу - учням 1-х класів пропонується за допомогою пензлика та фарби виразити свої погляди про добро та добрі справи. Доброта – найбільша цінність нашого життя. Так, це саме та якість, що коштує так дешево, але цінується так дорого. Її не можна купити ні за які гроші, вона по краплиночці виховується змалечку. Підсумком роботи буде організація виставки малюнків «Добро очима дітей».

 

Одним із найпростіших методів прояву толерантності є вміння зробити приємне іншим.

16 листопада учням 2-4 класів на  перервах  пропонується взяти активну участь у колективній вправі «П’ять добрих слів». Обводячи свою руку на аркуші паперу, діти  всередині пишуть ім’я свого найкращого друга, на кожному пальці намальованої долоні –  позитивні риси свого товариша. 

 

 

 

В четвер 16 листопада відбудеться виставка колажів на тему «Толерантність»   учнів 5-11 класів

 

Толерантна людина:

 

·      Добре співпрацює з іншими на засадах партнерства

 

·      Готова миритися з думками інших

 

·      Поважає людську гідність

 

·      Поважає права інших

 

·      Сприймає іншого таким, яким він є

 

·      Здатна поставити себе на місце іншого

 

·      Поважає право бути іншим

 

·      Визнає різноманітність

 

·      Визнає рівність інших

 

·      Терпима до чужих думок, вірувань, поведінки

 

·      Відмовляється від домінування й насильства

 

Толерантність  -  запорука міцної дружби

Погляди на дружбу у кожного різні. Дехто вважає, що друзі повинні весь час проводити разом, тільки удвох. А як тільки захочеш погратися з кимось іншим-ображаються. Інші вважають, що друг завжди допомагає і виконує будь-яке прохання. Дехто дружить за красиві іграшки, солодощі

Пропоную переглянути мультфільм, який допоможе зрозуміти який друг справжній.


 


мультфільм корисні підказки

Тест „Наскільки Ви толерантні?”

 

 1.     Ви вважаєте, що у Вас виникла цікава ідея, але її не підтримали. Це Вас  засмутить?

а) так;                 б) ні.

2.Друзі пропонують розпочати гру. Чому Ви віддасте перевагу?

а) щоб у ній брали участь ті, хто грає добре;

б) щоб грали й ті, хто навіть  не знає правила.

3.Чи зможете Ви спокійно сприйняти погану для Вас новину?

а) так;                 б) ні.

4.Чи дратують Вас люди, які з’являються в громадських місцях в нетверезому вигляді?

а) якщо вони поводяться пристойно, це мене  взагалі не цікавить;

б) мені завжди були неприємними люди, які не вміють себе контролювати.

5.Чи легко Ви знайдете контакт з людьми іншої професії, матеріального стану,  іншими звичками?

а) ні, це мені важко було б зробити;

б) так, бо я не звертаю на це увагу.

6.Над Вами пожартували. Як Ви на це відреагуєте?

а) мені не подобаються ані жарти, ані жартівники;               

 б) хоча цей жарт може бути неприємним, відповім тим самим.

7.Чи згодні Ви з тим, що багато людей „знаходяться не на своєму місці” і   „роблять не свою справу”?

 а) так;                 б) ні.

8.У  компанії Ви з другом (подругою), який стає об’єктом загальної уваги, відвертаючи її від Вас. Як Ви на це відреагуєте?

а) мені неприємно, що мене позбавляють уваги;               

 б) я лише зрадію за нього (неї).

9.У гостях ви зустрічаєте людину похилого віку, яка критикує сучасне   покоління і розхвалює старі часи. Ваша реакція:

а) підете раніше, зіславшись на якийсь привід;                              

б) почнете сперечатися.

 

Підрахуйте бали.

По 2 бали дається за відповіді: 1б, 2б, 3б, 4б, 5б, 6б, 7б, 8б, 9б.

За інші варіанти відповідей бали не нараховуються.

 

Від 0 до 4 балів.

Ви безкомпромісний та упертий. Де б Ви не перебували, створюється таке враження, що Ви намагаєтесь усім нав’язати свої думки. Ви можете виявити агресію, навіть підвищити голос, аби досягти своєї мети, тому з Вами важко підтримувати стосунки  тим, хто дотримується іншої точки зору, хто не погоджується з тим, що Ви робите.

 Від 6 до 12 балів.

Ви спроможні відстоювати свою точку зору і вести діалог, змінювати свою думку, якщо це необхідно. Хоча іноді можете бути і занадто різким, нечемним до свого співрозмовника. В такі моменти Ви справді можете виграти суперечку з людиною більш слабкого характеру. Але чи варто одержувати перемогу таким чином, якщо цього можна досягти, не принижуючи чиєїсь гідності?

 Від 14 до 18 балів.

Твердість Ваших переконань поєднується з Вашою толерантністю. Ви можете прийняти будь-яку ідею, з розумінням поставитися до  неочікуваного вчинку, навіть якщо Ви його не схвалюєте. Ви досить критично ставитесь до своєї думки і здатні з повагою і тактом відмовитись від поглядів, які, як виявляється, були помилковими.

 

 

Добрі вчинки роблять щасливою навіть черству людину

Пропоную дорослим разом з дітьми передивитися мультфільм, який демонструє, як добрі вчинки роблять щасливою навіть черству людину.

Не притримати ліфта для інших. Не допомогти дитині дістати повітряну кульку. Не перевести стару бабцю через дорогу. Таким були будні одного самотнього черствого чоловіка. І лише один-єдиний вчинок змінив його життя.

 

Після перегляду цього короткометражного мультфільму пропоную обговорити цей мультфільм за наступними запитаннями.

·       Як ти думаєш, чи не був вчинок бабусі навмисним?

·       Чому бабуся обрала саме головного героя?

·       Як це вміти допомагати іншим?

·       Чи правильний вислів  «допомагаючи іншим, людина здатна бути по-справжньому щасливою»?


фільм


Філворд "Толерантність":

Немає коментарів:

Дописати коментар