Проєкт "Завжди поруч" для педагогів

Батьківський всеобуч

Педагогам

цікавинки психології

Сторінки

понеділок, 1 липня 2024 р.

Превенція суїцидів у дітей, підлітків та молоді.⠀

Превенція суїцидів у дітей, підлітків та молоді.
🫂Якщо ви помітили, що дитина чи підліток має певні критерії, що підвищують ризик або ж опосередковано кажуть вам, що її нічого не тримає в цьому житті, слід одразу звернути на це увагу та підтримати дитину.
❗️Завжди гарним варіантом буде – запропонувати звернутися до спеціаліста, проте це не змінює необхідності розуміння та підтримки від близьких людей. Тож, якщо є необхідність поговорити з дитиною на таку складну тему, необхідно бути дуже обережним, аби не допустити наступних помилок.
✖️Справжньою помилкою у такому випадку  буде, якщо батьки або педагоги:
- уникають даної теми, хоча бачать, що вона, на жаль, актуальна для дитини;
-  засоромлюють та дорікають  за такі думки чи дії;
- порівнюють дитину з іншими людьми або порівнюють якісь схожі життєві ситуації;
- починають дуже сильно переконувати за життя, проте не розділяють біль та переживання дитини;
- не вірять у можливість вчинення самогубства;
- одразу ведуть дитину до психіатра, не поговоривши із нею.
❓Чому такі дії є помилкою?
📍Дослідження стверджують, що говорячи прямо про смерть та суїцид, ви не підштовхуєте людину до таких дій. Навпаки, якщо вона думає про це,  і ви вловили цю «підказку», це говорить про те, що ви уважні до людини, ви турбуєтесь про неї та хочете допомогти. Бажання вчинити самогубство не з’являється від однієї розмови про це явище, на це впливає дуже багато факторів або ж психічний розлад, або психотравмуюча подія.
📍Засоромлювати та дорікати також є поганою ідеєю. По-перше, так людина точно не зможе відчути підтримку та розуміння. По-друге, у випадку депресії, біполярного  афективного розладу  чи інших психічних розладів, людина значною мірою не може впливати на цей процес, адже це  наслідок хвороби й тут потрібна допомога психіатра та психолога.
📍Порівнювати з іншими людьми та ставити когось в приклад також не варто. Кожна людина має свій життєвий досвід та свою нервову систему. І якщо, наприклад, в підлітка є підтримка в родині, він росте в безпеці та любові, він має друзів та улюблену справу, і загалом все в його житті стабільно та добре, то розрив із коханою людиною може переживатися ним набагато легше. Звісно, він може відчувати також значний біль, але, у більшості випадків, якщо людина має добре соціальне середовище, немає соматичних/психічних захворювань, скоріш за все вона зможе впоратись із цими складнощами. Інший випадок – коли в дитини і до цього були якісь проблеми в родині/ в близькому оточенні/ вона не почуває себе реалізованою тощо. Окрім того, ще значну роль грає тип нервової системи та схильність до імпульсивних дій, такі речі є дуже індивідуальними.
📍Загалом говорити про те, що може тримати людину в цьому житті (родина, друзі, хобі, подорожі, мрії та інш.) – добра ідея. Проте до цього етапу ще потрібно підійти. Спочатку розмови необхідно обговорити, що штовхає людину до суїциду, що турбує та не влаштовує дитину.
📍Незважаючи на те, як ви добре знаєте цю дівчинку чи цього хлопчика, ніколи  не можна точно припустити, чи може людина вчинити суїцидальні дії. Батьки та педагоги, і зрозуміло сама дитина, можуть не знати про депресію/ПТСР чи інші психічні розлади. До того, треба розуміти, що інколи підлітки дуже багато тримають в собі, а якісь події можуть стати останньою краплею.  Люди, що схильні до істерик, перебуваючи в стані афекту, також можуть вдатися до суїцидальних спроб.
📍Звернутися до психолога та психіатра буде точно правильним рішення.
Однак, спочатку все ж варто поговорити із дитиною один на один, підтримати її та проявити емпатію.  Якщо батьки «відправляють» дитину одразу до спеціаліста,  також може з’являтися відчуття непотрібності, нерозуміння, неприйняття.
⁉️🗣У нашому наступному дописі, ми обговоримо, як спілкуватися з дитиною про суїцидальні думки чи дії.
«Проєкт «Національна гаряча лінія для дітей та молоді» впроваджується Громадською організацією «Ла Страда-Україна» за фінансової підтримки Дитячого фонду ООН UNICEF Ukraine та уряду Німеччини.

#НДМГЛ #childhotline #116111UA #гарячалініяпідтримки #гарячалініядопомоги #національнагарячалінія #ЮНІСЕФ #UNICEF #UNICEFUkraine

Немає коментарів:

Дописати коментар