Психолог не може вирішити проблем за когось. Але може створити музику, яка надихатиме людей до вирішення...
Проєкт "Завжди поруч" для педагогів
Батьківськам
Педагогам
цікавинки психології
Сторінки
неділя, 23 квітня 2023 р.
23 квітня - Всеукраїнський день психолога.
понеділок, 17 квітня 2023 р.
Тиждень психології 2023
Тиждень психології також зайняв своє місце серед інших предметних тижнів, оскільки з психологією пов’язаний увесь освітній процес.
А. Макаренко писав: «Педагогіка – це майстерня, а психологія – інструмент, яким там працюють».
Для переходу за посиланням натисніть:
Значення символу психології Ψ |
Де і коли виникла буква "пси"?
У IX столітті до н.е. греки познайомилися з фінікійським алфавітом. Цей алфавіт грекам сподобався і вони перейняли його собі. Треба зауважити, що в фінікійському алфавіті були відсутні голосні літери (читає повинен був сам здогадатися, які букви пропущені), греки ж ввели їх і тим самим створили перший справжній алфавіт. Вони також ввели п'ять нових символів: Ω (омега), Υ (іпсилон), Φ (фі), Χ (хі) і Ψ (пси).
Що означає зовнішній вигляд літери пси?
Передбачається, що зовнішній вигляд літери Ψ символізує тризуб грецького бога моря Посейдона, культ якого в той час був дуже широко поширений в Стародавній Греції. Власне про тризуб Посейдона є багато міфів. Вважалося, що своїм тризубцем Посейдон розривав землю і, глибоко розпорюючи її тіло, створював затоки і протоки. Є легенда, як Посейдон врятував маленьку дівчинку від переслідує її сатира. Він так сильно метнув в нього свій тризуб, що залізо, пронизав тіло сатира, упилося в скелю. Після того як тризуб був витягнутий, з скелі забив чисте джерело. Пізніше на цьому місці був побудований храм.
Сам же тризуб Посейдона символізує поділ світу на три сфери: земну, небесну і духовну, і є союзом трьох першоелементів - повітря, води і землі.
Так який зв'язок між психологією та цією буквою?
Як відомо, термін "психологія" давньогрецького походження. Він складений з двох слів: ψυχη ( "psyche", "псюхе") - душа і λογος ( "логос") - знання або вивчення. Запропоновано був цей термін не в Древній Греції, а в Європі в XVI столітті. Винахідником слова "психологія" є філософ Гокленіус, який застосував слово "психологія" у 1590 році для того, щоб можна було позначити їм книги ряду авторів. Це слово отримало загальне визнання після робіт німецького філософа Християна Вольфа, книги якого називалися "Раціональна психологія" (тисячу сімсот тридцять два) і "Емпірична психологія» (1734).
Про використання слова "психолог" (з наголосом на останньому складі) в російській мові говорить репліка Мефістофеля в пушкінської "Сцені з Фауста": "Я психолог ... оце наука! ..." Але в ті часи психології як окремої науки не було. Психолог означав знавця людських характерів.
Після того, як психологія стала наукою, слово "психологія" стали вживати набагато частіше. За однією з версій, використання грецької букви ψ для позначення терміну "психологія" уперше стали застосовувати студенти філософських ВНЗ для прискорення запису лекцій з психології, де це слово вживалося практично постійно. Треба зауважити, що подібне скорочення застосовується не тільки у нас в країні, але і за кордоном.
Чому греки називали душу словом psyche?
Існує ціла легенда. Ерот, син Афродіти, закохався в дуже красиву молоду жінку Психею. На жаль, Афродіта була дуже незадоволена, що її син, небожитель, хотів поєднати свою долю з простою смертною, і докладала всіх зусиль, щоб розлучити закоханих, змушуючи Психею пройти через цілий ряд випробувань. Але любов Психеї була така сильна, а її прагнення знову зустрітися з Еротом таке велике, що це справило глибоке враження на богинь і богів, і вони вирішили допомогти їй виконати всі вимоги Афродіти. Еротові в свою чергу вдалося переконати Зевса - верховне божество греків - перетворити Психею в богиню, зробивши її безсмертною. Таким чином, закохані були з'єднані навіки.
Для греків цей міф був класичним зразком справжньої любові, вищої реалізації людської душі. Тому Психея-смертна, здобувши безсмертя, - стала символом душі, що шукає свій ідеал.
Використання буква пси в кирилиці
Алфавіт - кирилиця - був створений в 863 році Кирилом і Мефодієм на основі грецького алфавіту. Відповідно, в ньому була і така грецька буква як ψ, яка використовувалася для позначення звуку "пс". Однак в 1708 році Петро I затвердив в якості російського алфавіту, так званий, цивільний шрифт, в якому були відсутні літери пси, ксі, омега і юс. З тих пір буква пси більше не використовувалася, однак в церковнослов'янською мовою буква ψ збереглася до сих пір.
Де крім психології використовується буква пси?
Відомо, що стародавні греки також використовували символ "пси" для позначення числа 700, щоб відрізнити його від аналогічної букви вони праворуч від числа малювали риску - ψ. Однак з поширенням римських, а пізніше арабських цифр, грецька система запису чисел була забута. В даний час, грецька буква ψ широко використовується у фізиці (в квантовій механіці її використовують для позначення хвильової функції) і в математиці (для позначення полігамма-функції).
56 ЦІКАВИХ ФАКТІВ ПРО ПСИХОЛОГІЮ ЛЮДИНИ
пʼятниця, 14 квітня 2023 р.
Психологічна підготовка старшокласників
четвер, 6 квітня 2023 р.
Моменти задоволення
Даруйте собі щоденні маленькі радощі та смійтеся
Дуже важливо, щоб навіть під час війни ви робили ті справи, які є цікавими, розслаблювальними або веселими. Не має значення, що це. Головне, щоб потім ви не звинувачували себе через них.
Є можливість насолоджуватися життям? Робіть це! Важливо відновити відчуття безперервності життя та знаходити маленькі життєві радощі щодня.
Ось техніка, яка допоможе згадати «Моменти задоволення»
Пригадайте хвинили, коли ви були щасливими. Що сприяло цьому? Можливо, філіжанка кави рано-вранці; вечір за переглядом серіалів; читання книжки; перегортання стрічки в інстаграмі тощо?
Складіть список таких моментів, у ньому має бути не менше ніж 10 пунктів.
Визначте, що дає вам задоволення найбільше.
Підкресліть те, що не потребує великих коштів, а також те, що можете робити без допомоги інших.
Тобто ви визначили речі, які можете самостійно робити тут і зараз та які допоможуть відновитися.
Після формування списку потрібно три елементи робити щодня, хоча б по 10–15 хв. Якщо не хочеться це робити, змушуйте себе. Так ви привчаєтеся турбуватися про себе.
Хочете сміятися? Не стримуйтеся – смійтеся. Це не соромно! Нині це ліки для українців. Адже сміх не лише знижує напругу, а й допомагає відсторонитися від важких думок.
Гортайте меми перед сном.
Нагадаємо, про базові речі на кожен день, які дозволять підтримувати психоемоційний стан.
Ромашка ресурсності
У межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я та за ініціативою Олени Зеленської МОН спільно із ГО «Підтримай дитину» та проєктом «Подбай про себе», ГО «Асоціація дієвих психологів України» продовжує нагадувати про базові речі на щодень, які дозволять підтримувати психоемоційний стан.
Турбота про себе – це обов’язок 24 години на добу 7 днів на тиждень, а особливо в умовах воєнного стану. Якщо ми не подбаємо про себе, то не зможемо допомогти комусь іншому. Тільки якісне піклування про власний емоційний і психологічний стан допоможе з мінімальними втратами для життя і нервової системи впоратися з наслідками жахливих подій.
1. Відновлюйте внутрішні ресурси
Внутрішній ресурс – це наявність фізичних і психічних сил, енергії, потенціалів для вирішення завдань і складнощів. Тільки в ресурсному стані ми можемо бути продуктивними. Якщо не наповнюватимемо себе позитивом, є ймовірність повного виснаження.
Для відновлення ресурсу рекомендуємо скористатися арттехнікою «Квітка ресурсів».
Намалюйте ромашку з пелюстками і листочками на стеблі і обов'язково, щоб квітка була заземленою, тобто мала опору – було видно землю, звідки вона проростає.
На кожній пелюстці напишіть особисту рису, якою ви пишаєтесь і яка допомагає в житті (доброта, комунікабельність, щирість, цілеспрямованість тощо). У кожного буде індивідуальний набір якостей, тому що ми всі різні.
На листках напишіть імена людей (родичів, друзів), які вас підтримують у складних ситуаціях. Кількість листя у кожного буде своя, адже це також індивідуальні особливості.
Тепер перейдіть до опори. Це те, на чому тримається ваша квітка, з чого зростає. Що є вашою опорою в житті? Що є незмінно важливим в різних ситуаціях і з вами завжди?
Звичайно, в ідеалі, це і є ваш внутрішній стрижень, ваша опора. Її треба наповнювати і берегти.
Ваша квітка ресурсу готова!
неділя, 2 квітня 2023 р.
Турбуйтеся про себе 💛💙
Турбота про себе – це обов’язок 24 години на добу 7 днів на тиждень, а особливо в умовах воєнного стану. Якщо ми не подбаємо про себе, то не зможемо допомогти комусь іншому. Тільки якщо ми будемо якісно дбати про себе, свій емоційний і психологічний стан, ми зможемо з мінімальними втратами для нашого життя і нервової системи впоратися з наслідками жахливих подій навколо.
У межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я за ініціативою Олени Зеленської МОН спільно із ГО «Підтримай дитину» та проєктом «Подбай про себе», ГО «Асоціація дієвих психологів України» психологи нагадують про базові речі на кожен день, які дозволять підтримувати психоемоційний стан.
Дихайте
Дихання – це один із фізіологічних процесів, інтенсивність та глибину якого ми можемо контролювати. Глибоке дихання – це ефективний спосіб зменшення почуття тривоги та стресу. Стежте за диханням та періодично запитуйте себе «А як я дихаю?».
Покладіть одну або обидві руки на живіт.
Повільно вдихніть через ніс. Ваша рука і живіт повинні піднятися, оскільки повітря наповнює легені.
Повільно видихайте через рот. Ваша рука і живіт повинні опуститися під час видиху.
Робіть це протягом 1-2 хвилин. Подивіться, як ваша рука підіймається і опускається під час дихання.
Приймайте та нормалізуйте емоції
Іноді ми намагаємося приховувати або уникати неприємні емоції. Але насправді корисніше розпізнавати ці емоції та проживати їх. Якщо ви почуваєтеся пригніченими, тривожними, сумними або розлюченими — дайте собі знати, що це нормально. Скажіть: «Все, що я відчуваю, – нормально. Це навколо мене події не нормальні, війна – це не нормально. А все, що відбувається зі мною і з моїм тілом, це все нормально»
Знижуйте кількість негативних думок
Учені порахували, що кількість думок в голові людини сягає близько 6 тис. в день. До того ж більшість з них є негативними, особливо у нинішній ситуації. Щоб зменшити кількість саме негативних думок, варто виконувати такі вправи:
- Вправа «Пошук предметів чорного кольору»
- Подивіться навколо та знайдіть усі предмети чорного кольору.
Заплющіть очі. Ви запам’ятаєте все чорне, а якщо попросити назвати, що є у вашому оточенні, наприклад, блакитного кольору – навряд чи згадаєте.
Ми концентруємося на чорному (негативному) особливо у важких обставинах. Проте, щоб вистояти, – маємо бачити й те, задля чого йдемо до Перемоги.
Привчайте мозок помічати не лише негатив.
Протилежність негативному мисленню – ПОЗИТИВНЕ СВІТОСПРИЙНЯТТЯ, навіть під час війни.
Три ключові ідеї позитивного світосприйняття:
«Так буде не завжди».
- Це про віру. Війна також закінчиться, перемога буде. Проте тут важливо не встановлювати дати, адже ніхто не знає, коли саме.
- «Не все так погано». Це про надію. Так, є безліч жахливих подій. Проте є й ті, за які можна триматися, щоб іти далі.
- «Я люблю себе». А отже, не кажу собі: «Все погано – і я сам поганий, тому що не зробив…». Натомість ліпше говорити собі: «Так, мені болить. І іншим болить. Але я роблю все, що можу у цій ситуації».